Tradiční KOKESHI こけし

Tradiční KOKESHI panenky byli vyráběny v Japonském období EDO v letech 1600-1868  v blízkosti Tögatta Onsen v prefektuře ZAO, odtud se tradiční kokeshi rozšířili do dalších oblastí v regionu Tohoku, bohužel o historii TRADIČNÍCH KOKESHI toho nebylo moc zdokumentováno
TRADIČNÍ KOKESHI jsou vyráběny pouze v 6-ti prefekturách v TOHOKU  a jsou rozděleny na základních 11 typů.

HIJIORI 
肘折系 
hijiori onsen (Okura)
KIJIYAMA
木地山系 
kijiyama (Yuzawa) 
NANBU
南部系 
Morioka, Hanamaki onsen (Hanamaki) 
NARUKO
鳴子系 
Naruko onsen (Osaki)
SAKUNAMI
nebo
Yamagata-Sakunami
作並系
Sendai (včetně sakunami onsen), Yamagata, Yonezawa, Sagae, Tendo 
山形作並系
TÖGATTA
遠刈田系 
tōgatta onsen (ZAO) 
TSUGARA
nebo
Nuruyu
津軽系
nuruyu onsen (Kuroishi), owani onsen (owani)
温湯系
TSUCHIYU
土湯系
tsuchiyu onsen (Fukušima), iizaka onsen (Fukushima), Dake onsen (nihonmatsu) 
YAJIRO
弥治郎系
yajirō (Shiroishi) 
ZAOH
蔵王高湯系
Zao Onsen (Yamagata) 

Centrem pro tradiční výrobu kokeshi je město Sendai (仙台市) přezdívající "Město Stromů"  (杜の都; Mori no Mijako), které je hlavním městem japonské prefektury Miyagi a největším městem v regionu Tohoku.KOKESHI HIJIORI 
肘折系 


Tento typ Kokeshi byl vyvinut v Hijiori horkých pramenech v prefektuře Yamagata. HIJIORI kokeshi je kombinace Togatta a Naruko stylu (typu)
Tělo Hijiori kokeshi je malováno barvami připomínající olejové malby s robustními vzory květin. Hijiori Kokeshi patří mezi jedenácti tradičních stylů (typů) Kokeshi. Hlavním znakem Hijiori kokeshi je sytě žluté tělo se vzorem chryzantémy a černé husté vlasy s červenou.


Odborník: Shoichi Sato (narodil v roce 1935)
Shoichi Sato je již třetí generaceí Hijiori řemeslník, zdědil řemeslo od svého slavného otce a dědečka,kteří se také specializovali na Kokeshi. V roce 2000  Shoichi Sato dostal ocenění v podobě medaile Yellow Ribbon.